YDÜ Kurucu Rektörü Ziyaret Ettik
Emekli Subaylar Derneği Başkanı Soyer Unku ve yönetim kurulu üyeleri, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günseli'i ziyaret etti. YDÜ'den yapılan açıklamaya göre , Emekli Subaylar Derneği Başkanı Unku'ya Günsel'i ziyaretinde, dernek yönetim kurulu üyeleri Ferhat Gürbüzer, Abdullah Tuver, Halil İnsel ve Rüstem Atalay eşlik etti.
Basında ESUD
09 KASIM 2014
SAYI   : 18/2014                                                             
KONU : BASIN AÇIKLAMASI.

YÜCE ATATÜRKÜ EBEDİYETE UĞURLAMAMIZIN ÜZERİNDEN TAM 76 YIL GEÇMESİNE RAĞMEN BU GÜN ONUN LAİK, DEMOKRATİK, BARIŞ SEVER VE İNSANA DEĞER VEREN CUMHURİYET REJİMİNİN EN YÜCE SAVUNUCULUĞUNU YAPMANIN ONURUNU TAŞIYORUZ. BU VESİLE İLE GÖSTERDİĞİ YOLDA, DOĞRUDAN, ADALETTEN DEMOKRASİ VE EŞİTLİKTEN VAZ GEÇMEDEN YÜRÜYECEĞİMİZE BİR KEZ DAHA SÖZ VERİYORUZ.

SAYGILARIMIZLA…
KKTC GÜV. KUV. ESUD. YÖNETİM KURULU.

14 KASIM 2014
SAYI   : 19/2014                                                             
KONU : BASIN AÇIKLAMASI.

Cumhuriyetimizin 31' nci Kuruluş Yıldönümünü kutladığımız bu günün öncelikle tüm yurttaşlarımız için, K.K.T.C.'nin gelecekte barış ve huzur İçerisinde yaşamasına vesile olacak, kısır görüşme trafiği yerine ortak noktalarda uzlaşma ile ilelebet yaşayabilir, uluslararası tanınmış bir ortak vatana dönüşmesi temennimizi sunar nice mutlu bayramlar dileriz…

K.K.T.C. Güv. Kuv. Esud. Yönetim Kurulu.

31 Ekim 2014
KONU: BASIN AÇIKLAMASI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Askerlik yasasında değişiklik öngören yasa tasarısı çerçevesinde "Vicdani Red Hakkı" konusunun da gündeme gelip, KKTC Meclis oturumunda tartışılması beklenmektedir . Bilindiği gibi Vicdani Red Hakkı; zorunlu askerliğin olduğu bir ülkede kişinin dini inancı, yaşam felsefesi, ideolojik duruşu,  vicdani ve ahlaki gerekçeler ile bu hakkın verildiği bir uygulamadır. Esas amaç; kişisel özgürlüklerin ve demokratik hakların geliştirilmesidir. Ancak söz konusu uygulama yapılırken öncelikle ilgili ülkenin yurt savunmasi için elzem olan yeterli insan kaynakları, devletin mali gücü ve bölgesel koşullar göz önünde bulundurulmalıdır. Bir başka deyişle bir tarafta kişisel özgürlükler ve demokratik hakların verilerek çağdas yapının gelişmesine katkı koymak,  diğer taraftan ise yurt savunmasının zaafiyete uğratılmaması dengesi dikkate alınmalıdır. Ayrıca böyle bir uygulamanın yapılabilmesi ve olası risklerin engellenebilmesi için gerekli alt yapıların hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Her konu gibi uzmanlık gerektiren askerlikle de ilgili bilgisi olmayanların popülist yaklaşımları doğru bir davranış olarak algılanmamalıdır. Böylece yurt savunmasının zarar görmemesi sağlanmalıdır.

Emekli Subaylar Derneği Yönetim Kurulu

Duyurular
09 EYLÜL 2015
SAYI   : 10 / 2015                                                            
KONU : BASIN AÇIKLAMASI.


Özellikle son dönemde Güney Doğuda vatan uğruna savaşanların ve Türk halkının acısını içtenlikle  paylaştığımızı, damlayan her kanda içimizin acıdığını ayrıca siyasi çekişme ve yanlış kararlar yüzünden devam eden terörün sonuçlarına olan üzüntümüzü belirtmek istedik.  Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ve onu temsil eden halkı,  ebedi koruyucusu silahlı kuvvetler ile siyasi erk,  birlik beraberlik için  doğru adımları  atmak zorundadır diye değerlendirmekteyiz.
Mevcut iktidarın ve tüm siyasi yapının bu uğurda çok ivedi kararlılık göstererek ülkede yaşayan  herkesin , her kesimin,  Türk- Kürt halkının refahını sağlamak için çok acil çalışması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyetinin bölünmez bütünlüğüne haince saldıranlara karşı mücadele veren emniyet mensupları ile TSK'nin ve Türk halkının acısını içtenlikle paylaşmaktayız. Damlayan her kanda içimizin acıdığını, insanlara terör yaşatarak acılara sebep olanları, terörden menfaatleri olan ve çıkarları için terörü kullananları, destek verenleri şiddetle kınarız.. Acılı ailelerin göz yaşlarının durmasını temenni eder, şehit olan Silahlı Kuvvetler ve Emniyet Mensuplarına tanrıdan rahmet dileriz.

KKTC ESUD YÖNETİM KURULU


31 TEMMUZ 2015
SAYI   : 07 / 2015                                                            
KONU : BASIN AÇIKLAMASI.

01 Ağustos vesilesiyle Kıbrıs Türkünün tarihsel var oluş mücadelesinde gösterdikleri başarılı direniş ile destanlaşan, eşi benzeri görülmemiş bir azmi ile toplumsal birlikteliği perçinleyen halkımızı, büyüklerimizi, silah arkadaşlarımız ve mücahitlerimizi ve bu uğurda hayatını kaybedenleri bir kez daha saygı ile anarken,  mensubu olduğumuz Güvenlik Kuvvetlerinin 39. Kuruluş yıldönümünü  kutlarız. Mücadele ruhu ve yaşama azmi ile tarih boyunca icabında her şeyini feda eden, yokluk çeken, yer değiştiren göçmen olan, topraklar kaybeden, acılar içinde geçen bir yaşama sahip insanlarımızın güzel günler ve barış içerisinde yaşamayı çoktan hakkettiğini düşünüyor ve  bu bilinçle son günlerde karşılıklı iyi niyet ile yürütülen görüşmeler sürecine tam destek verdiğimizi belirtir, bu bağlamda  toplumsal güvenliğimizden ödün verilmeden neticeye ulaşılmasını temenni ederiz.     
Bizler, bütün olumsuzluklara karşın geleceğe umutla bakıyoruz. Kıbrıs adası üzerinde binlerce yıldır köklerimizin izlerinin olduğunun da bilinci ile savaşmayı çok iyi bildiğimiz gibi barışı da bu azimle elde edeceğimize inanıyoruz. Sonuç olarak  halkımıza  tüm ada üzerinde , demokratik ve  laik hukuk devlet anlayışında  özgürce,  uluslararası insan haklarına ve ekonomik olarak güçlü olacağı  bir gelecekte  mutlu bir yaşam  diler , saygılar sunarız.

KKTC ESUD YÖNETİM KURULU20 TEMMUZ 2015
SAYI   : 06 / 2015                                                            
KONU : BASIN AÇIKLAMASI.

Kıbrıs Türkü' nün var oluş mücadelesinde dönüm noktası olan 20 Temmuz 1974 harekatının 41 nci yıl dönümü vesilesi ile hayatını kaybeden başta silah arkadaşlarımız ve şehitlerimizi rahmetle anar, gelecekte daha güzel yarınlar ve halkımıza barış huzur ve mutluluk dolu günler getirmesini temenni ederiz.

KKTC ESUD YÖNETİM KURULU18 MAYIS 2015
SAYI   : 03/2015                                                            
KONU : BASIN AÇIKLAMASI.

19 Mayıs, bir milletin yeniden uyanma, yeni demokratik ve laik bir cumhuriyetin doğuşu vesilesi ile insan onuruna yakışan sevgi ve kardeşliğin ülkemizde de yaşanacağı, vizyon sahibi gençlerimiz sayesinde güzel bir gelecek umut ve temennilerimizi belirtir, Türk Milleti'nin Gençlik ve Spor bayramını kutlarız.

KKTC ESUD YÖNETİM KURULU17 MART 2015
SAYI   : 02/2015                                                            
KONU : BASIN AÇIKLAMASI.

18 MART BASIN METNİ
Bir milleti millet yapan, onurlu yapan en önemli şey uğruna feda edilen canlar ve kazanılan zaferlerdir. Bu destanı onlar yazdılar biz öğrendik, Türk'ün yılmaz direncinin ve zafere dönüştüğü, Türk topçusu ve gemilerinin geçilmez kıldığı Çanakkale'de yurdun geçilmezliğinin  dersini biz onlardan aldık. Varoluş mücadelesi nasıl verilirmiş onlardan öğrendik. Tüm dünyaya örnek olacak azim kararlılık ve kahramanlığın  nasıl olduğunu onlardan öğrendik.

Türklerin yurtseverliğini , kahramanlığını ve direnişini destanlaştıran bu büyük zaferi Türk Milletine kazandıran Mustafa Kemal ATATÜRK ve öteki komutanlarımız ile şehit olan Mehmetçiklerimizi bir kez daha saygıyla anıyoruz.

KKTC ESUD14 Ekim 2015
SAYI   : 13 / 2015                                                            
KONU : BASIN AÇIKLAMASI

Derneğimizin 25'nci kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında 13 Ekim 2015 tarihinde dernek ilk onur üyeliğinin verilmesi töreni düzenlenmiştir. Törende, 1996 - 1998 yıllarında Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı görevinde bulunan E. Tümg. Hasan Peker GÜNAL'a derneğin ilk onur üyeliği takdim edilmiştir.

Törene katılan dernek üyeleri, E. Tümg. Hasan Peker GÜNAL'a onur üyeliği vermenin gururu ve komutanları ile tekrar bir araya gelmenin sevincini yaşamışlardır. Törende, dernek başkanımız E. Kur. Yb. Soyer UNKU ve E. Tümg. Hasan Peker GÜNAL konuşma yapmışlardır. Ayrıca etkinliğe konuk olarak katılan Emekli Astsb.lar derneği, Emekli Polisler derneği, Emekli Mücahitler derneği ve TMT Mücahitler derneği yetkililerince de , E. Tümg. Hasan Peker GÜNAL'a plaket, dernek forsu ve anı madalyası takdim edilmiştir.

KKTC ESUD YÖNETİM KURULU

03 Şubat 2016
SAYI    : 03 / 2016   
KONU    : Basın Açıklaması.

GÜV. K. EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİNDEN bir Toplumsal etkinlik daha;
Etkinliğin adı ''YEŞİL BİR DOĞAYA  ADIM  ADIM ''

Güvenlik Kuvvetleri Emekli Subaylar Derneği, son bir yıldır çeşitli toplumsal etkinliklere imza atmakta, üyeleri ve ilgililer  için yararlı etkinlikler düzenlemektedir.

Bir çok kişinin katıldığı ve her ay organize edilen doğa yürüyüşlerinin yanında,  uyuşturucu ile mücadele bilgilendirmesi, Görüşme sürecinin gidişatı ile ilgili bilgilendirme, Kanser hastalarına yardım derneği için eşya toplama kampanyası, geçmişte şehit  olmuş   subaylar anısına satranç turnuvası ve  şimdi de çevre bilincinin gelişmesi için Orman dairesi ile koordineli bir etkinlik organize etmiştir.

Atatürk'ün asker kişiliğinin,  toplumsal hayata, insan ve doğa sevgisine, laikliğe,  demokrasiye barışa ilerici ve aydınlık nesiller yetiştirilmeye dönüşmesi ilkemiz ve kılavuzumuz olmuştur.  Bu anlamda son bir yıldan fazladır yeni dernek yönetimimiz sosyal iletişim ve toplumsal yarar noktasında ne yapılabileceğini sorgulayarak görev yapma sevdasındadır. Bizler, her yönetim kurulu toplantımızda dernek üyeleri için yapabileceklerimizin sınırlarını aşmak ve duyarlı olunması gereken sivil yaşama dair yararlı konularda  buluşmakla ilgili kararlar alma peşinde olduk ve bunu büyük bir oranda  başardık.  Asker kökenli olmamızın verdiği disiplin temelinde hareket ederek, yuvamız olan Güvenlik kuvvetleri ve asker camiasına sıkı bir bağla iyi ilişkilerimizi sürdürdük ve gerekli gereksiz  hamasi beyanatlar yerine sürekli bir etkinlikle toplumsal fayda noktasını aradık. Yaklaşık bir yıl önce tahsis edilen araziye ilk  fidanlarımızı dikerken çok ümitliydik ve geçtiğimiz Pazar gün de yüzlerce fidanı Hamitköy bölgesindeki arazimize kattık. Eski fidanlarımızın da hayata tutunduğunu gördük. Bu anlamda bizlere bu konuda katkısı olan herkese teşekkürü borç biliriz. Gelecek nesillere güzel bir yurt bırakmak, yaşanabilir bir çevre ve yaşam koşulları bırakmak hepimizin birinci önceliği olmalıdır.
Saygılarımızla…

KKTC EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ  YÖNETİM KURULU…
(WEB: www.esud.org.  Facebook: kktc esud topluluk ) 

22 Nisan 2016
SAYI    : 15 / 2016   
KONU    : Basın Açıklaması.

23 NİSAN MESAJI

Egemenliğin kayıtsız şartsız Milletin olduğunu vurgulamak ve bunu sonsuza dek sürdürmek için 23 Nisanı yüce Atatürk geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza armağan ederek şu sözlerle Türk milletine mesaj vermiştir; '' Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da milli egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir. '' Karanlıktan aydınlığa çıkışın dönüm noktası olan bu anlamlı günde başta Türk milletinin ve toplumumuzun 23 Nisan egemenlik ve çocuk bayramını kutlar, sevgi barış ve kardeşlik dolu günler dileriz.

KKTC EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ  YÖNETİM KURULU…11 Nisan 2016

Emekli Subaylar Eski Muharipler Federasyonu Genel Sekreteri'ni ağırladı
"Ana Sayfa" GÜNDEM KIBRIS - ESUD, Dünya Eski Muharipler Federasyonu Genel Sekreteri'ni ağırladı.

Güvenlik Kuvvetleri Emekli Subaylar Derneği (ESUD), Dünya Eski Muharipler Federasyonu (World Veterans Federation) Genel Sekreteri'ni ağırladı.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, Dünya Eski Muharipler Federasyonu Genel Sekreteri  Joseph Falzon,  Ada'ya ziyareti kapsamında geçtiğimiz cuma günü saat 14.00'te KKTC'ye geçerek ESUD'u ziyaret etti.

Falzon, Lefkoşa'nın tarihi yerlerini de gezerek dernek yönetim kurulu ile birlikte akşam yemeği yedi.

Güvenlik Kuvvetleri Emekli Subaylar Derneği'nin, KKTC'nin uluslararası tanınırlığına katkı sağlamak maksadıyla, Dünya Eski Muharipler Federasyonu'na üyelik için Dışişleri Bakanlığı ile koordine ederek 2011 yılında yaptığı başvurunun, 2015 yılı sonunda Polonya'daki genel kurulda kabul edildiği ve tam üyeliğinin onaylandığı bildirildi.

DÜNYA ESKİ MUHARİPLER DERNEĞİ
Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 8 ülkenin askeri dernekleri tarafından 1950 yılında kurulan Dünya Eski Muharipler Federasyonu'nun bugün 121 ülkeden 172 askeri derneği ve 45 milyon üyeyi temsil eden uluslararası kâr amacı gütmeyen, politik olmayan bir organizasyon olduğu ifade edildi.

1951 yılından beri Birleşmiş Milletler'e danışmanlık hizmeti veren organizasyonda tüm üye dernekler eşit statüde temsil ediliyor.

17 Mart 2017
SAYI    : 12 / 2017                                                                           
KONU    : Basın Açıklaması. 

18 MART BASIN METNİ
Şehitler günü olan bu gün; Düşman ordularının Çanakkale toprakları içinde bütün ümitleri ile birlikte Türk sularına gömüldükleri, büyük insan, ulu önder, eşsiz komutan Mustafa Kemal Atatürk'ün Anafartalar Sırtlarında dünyaya komutanlık sanatını öğrettiği gündür.

Bir milleti millet yapan, onurlu yapan en önemli şey uğruna feda edilen canlar ve kazanılan zaferler olduğu bilincinde olarak, bu destanı onlar yazdılar  biz öğrendik, Türkün yılmaz direncinin ve zafere dönüştüğü, Türk topçusu ve gemilerinin geçilmez kıldığı Çanakkale'de yurdun geçilmezliğinin dersini biz onlardan aldık. Var oluş mücadelesi nasıl verilirmiş onlardan öğrendik. Tüm dünyaya örnek olacak azim, kararlılık ve kahramanlığın nasıl olduğunu yine onlardan öğrendik. Kıbrıs Türkleri olarak da öğrendiğimiz hususları Kıbrıs Türklerinin var oluş mücadelesinde uygulayarak bu günlere geldik ve günümüzde de devam etmekte olan Kıbrıs Türkünün haklı davasını tüm dünyaya anlatmaya devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Bu vesile ile, Türklerin yurtseverliğini, kahramanlığını ve direnişlini destanlaştıran başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm şehitlerimizi bir kez daha saygı ile anıyoruz.

    Behcet ÖZNACAR
    E. Kur. Albay
    Basın Yayın Sorumlusu
27 Şubat  2017

SAYI    : 10 / 2017                                                                           
KONU    : Fidan Dikim Etkinliği. 

Gelecek nesillere güzel bir yurt, yaşanabilir bir çevre ve yaşam koşulları bırakmak herkesin olduğu gibi biz Emekli Subayların da önceliklerindendir. Bu çerçevede, derneğimizin geçen yıldan itibaren Hamitköy bölgesinde oluşturmaya başladığı anı ormanına, binbir zorlukla tedarik edebildiğimiz fidanlarımızı üyelerimiz ve Girne Satranç Eğitim Merkezi öğrencilerinin katılımları ile 26 Şubat 2017 Pazar günü diktik.

Dikilen her fidanın insan yaşamını değiştirdiğini bilerek etkinliğe katılan ve doğaya fidan diken ağaç sever herkese teşekkür ederiz. Ağaçsız yaşamın evsiz yaşama benzediği bilinci ile doğaya dikilen tüm fidanları koruyup büyümelerini de sağlamalayız. Unutmamalıyız ki ülkelerin gelecekleri sahip oldukları yeşilliklerle belirlenir.

Güv. Kuvvetleri Emekli Subaylar Derneği Yönetim Kurulu.


07 Mart 2017
SAYI    : 11 / 2017                                                                           
KONU    : Basın Açıklaması. 

8 MART EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Yıllardır her 8 Martta Dünya Emekçi Kadınlar Gününün kutlanması sonunda, kadına verilen önemin iyileştirilmesini arzu ediyoruz. Ancak günümüzde, dünyada ve yaşam çemberimizde de gidişatın böyle olmadığı, her gün daha da geriye gidildiği, kadının hor görüldüğü, sömürüldüğü, zor koşullarda çalıştırıldığı, küçük yaşlarda yaşı büyük ve istemediği kişi ile zorla evlendirildiği, üzerine kuma getirildiği, fuhuşa zorlandığı, namus kavramı baskısını zorla yüklendiği, eğitimden yoksun bırakıldığı, dini yasaklar yüzünden dışlandığı, anne olmak isterken yaşamını yitirdiği, töre sebebiyle katledildiği malesef görülmektedir. Bu acı tablo bizleri, bu konuda ne yapılabilir diye düşündürürken, birey olarak farkındalık yaratmak, insan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, laik ve çağdaş yaşamdan asla taviz vermemek ilkemiz olmalıdır diyoruz.

Atatürk'ün 1923 yılında söylediği "Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun bir organı faaliyette bulunurken diğer bir organı işlemezse o sosyal toplum felçlidir" sözünün hepimize kılavuz olmasını ve bu vesile ile tüm dünya emekçi kadınlarına aydınlık ve güzel yarınlar dileriz.

    Halil ÖZTUNÇ
    E. Albay
    Genel Sekreter

14 Şubat  2017

SAYI    : 08 / 2017                                                                           
KONU    : Kınama. 


Kıbrıs Rum milletvekillerinin Rum Temsilciler Meclisinde, 1950 yılında Enosis için yapılan oylamanın okullarda anılması ve okutulması konusunda aldıkları karar, barış görüşmelerinin en üst seviyede devam ettiği böyle bir dönemde görüşmelerin seyrinde ciddi bir etki yapmuştır. Hele hele böyle bir kararın Elam gibi barış karşıtı bir grubun önerisi üzerine alınması son derece manidardır.

Bu kararın amacı olsa olsa görüşmeleri sabote etmektir. İster görüşmeleri sabote etmek ve isterse seçim yatırımı olsun bu kararın barış değil ayrılığı körüklediği aşikardır.

Bizler yıllarca askerlik yapmış emekli yöneticiler olarak geçmişte yaşanan acıların son bulmasını, yeni nesillere kin ve nefret tohumları değil, barış tohumlarının aktarılmasından yanayız.

Dünya barışına ve uluslararası İnsan haklarına katkıda bulunmak için mücadele veren Dünya Gaziler Federasyonunun (WVF) bir üyesi olarak bu kararı şiddetle kınar geri adım için Birleşmiş Milletlerin derhal girişim başlatmasını talep ederiz.


    Halil ÖZTUNÇ
    E. Albay
    Genel Sekreter

22 Nisan 2017
SAYI    : 16 / 2017                                                                           
KONU    : Basın Açıklaması. 

Karanlıktan aydınlığa çıkışın, Egemenliğin Millet Meclisi vasıtası ile halka verilişlinin yeni bir yıldönümündeyiz. Atamız, Egegemenliğin kayıtsız şartsız Milletin olduğunu vurgılamak ve buna sonsuza dek sahip çıkılması için şu  mesajı vermiştir,  "Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiç bir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da milli egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir."

Bu inançla başta Türk milletinin ve toplumumuzun 23 Nisan egemenlik ve çocuk bayramını kutlar, sevgi, barış  ve kardeşlik dolu günler dileriz.

EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

18 Mayıs 2017
SAYI    : 17 / 2017                                                                           
KONU    : Basın Açıklaması. 

19 Mayıs, büyük önder Atatürk'ün Samsun'a çıkarak işgal devletlerine karşı Türk Ulusu ile birlikte topyekün yürüttüğü mücadelenin başlangıcıdır. Türk Milleti'nin bağımsızlık ve kurtuluş umutlarının inanca dönüştüğü, özgürlük ateşinin yakıldığı  ve çağdaş bir geleceğe olan inancın kuvvetlendiği gündür.

Atatürk bu günü Türk milletini ileriye taşıyacak gençliğe bayram olarak armağan etmiştir. Kıbrıs Türk halkı da bir yandan Kıbrıs'ta varoluş mücadelesi veririken diğer yandan da Atatürk'ün inkılaplarını ve çağdaşlaşma gayretleri yakından takip ederek benimsemiştir. Bu vesile ile Atatürk'ün çizdiği yolda ilerleyen gençlerimizin ve Türk Milleti'nin Gençlik ve Spor bayramını kutlar, Ülkemiz ve Dünyada sevgi ve Barış dolu günler dileriz.

Behçet ÖZNACAR
Basın Yayın ve Protokol başkanı


19 Temmuz 2017
SAYI      : 26 / 2017                                                                      
KONU  : Basın Bildirisi.

20 TEMMUZ BASIN BİLDİRİSİ
KIBRIS TÜRKÜ'NÜN ADA ÜZERİNDE VAROLUŞ MÜCADELESİNDE ÇOK ACILAR YAŞANMIŞ,  MİLLİ DAVAMIZDA BİR ÇOK MÜCAHİT KAHRAMANLAR BİZLERİ BU GÜNLERE TAŞIDIĞI GİBİ VATANI UĞRUNA BİR ÇOK VATANSEVERİMİZDE KAHRAMANCA ŞEHİT OLMUŞTUR. 20 TEMMUZ BARIŞ HAREKATI İLE O GÜNLERİN ACILARI  YERİNE KIBRIS TÜRKÜNÜN ÖZGÜRLÜK VE ADA ÜZERİNDE HUZUR GÜNLERİ  BAŞLAMIŞTIR. 43'NCÜ YIL DÖNÜMÜN KUTLANDIĞI BU GÜNDE DİLEĞİMİZ, YAKIN GELECEKTE SİYASİ BARIŞ İLE BÜTÜNLEŞİLMESİDİR. BU UĞURDA HAYATINI KAYBEDEN TÜM ŞEHİTLERİMİZE TANRIDAN RAHMET DİLER KAHRAMAN GAZİLERİMİZİ SAYGI  İLE ANARIZ.

GÜVENLİK KUVVETLERİ EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ

29 Ağustos 2017
SAYI      : 29/ 2017                                                                      
KONU  : Basın Bildirisi.

30 Ağustos Basın Metni

30 Ağustos, Türk Milletinin yeniden varolması, bağımsız, hür ve demokratik özgürlüğe kavuşmasının büyük zafer ile tescil edildiği en büyük gündür. Bu zaferde başarı sahibi kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerini ve Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ü saygıyla anar, Türk Milletinin bayramını kutlarız.

EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

31 Temmuz 2017
SAYI      : 27 / 2017                                                                      
KONU  : Basın Bildirisi.

1 AĞUSTOS BASIN AÇIKLAMASI
KIBRIS TÜRK MİLLİ MÜCADELESİNDE ÖZVERİ İLE SAVAŞAN TOPLUMSAL VAROLUŞ KAHRAMANLARIMIZIN ESERİ TÜRK MUKAVEMET TEŞKİLATI VE GÜVENLİK KUVVETLERİ KOMUTANLIĞININ KURULUŞ YIL DÖNÜMLERİNİ GURURLA KUTLARIZ. BU UĞURDA ŞEHİT MÜCAHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANARIZ. BİZLER, BÜTÜN OLUMSUZLUKLARA KARŞIN GELECEĞE UMUTLA BAKIYORUZ. KIBRIS ADASI ÜZERİNDE YÜZLERCE YILDIR VAR OLDUĞUMUZUN BİLİNCİ İLE ADADA HUZUR VE GÜVEN ORTAMININ KARŞILIKLI ANLAYIŞ VE ÖZVERİ İLE ELDE EDİLEBİLİNECEĞİNE İNANIYORUZ.
BU VESİLE İLE TÜM HALKIMIZA ATATÜRK İLKE VE DEVRİMLERİNİN, DEMOKRATİK VE LAİK HUKUK DEVLET ANLAYIŞININ EGEMEN OLACAĞI, ÖZGÜRCE, ULUSLARARASI İNSAN HAKLARINA VE EKONOMİK OLARAK GÜÇLÜ OLACAĞI BİR GELECEKTE MUTLU BİR YAŞAM DİLER, SAYGILAR SUNARIZ.


EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

02 EKİM 2017

SAYI: 32 / 2017
KONU: Basın Açıklaması.
RESİM, SERAMİK ve EL İŞLERİ SERGİSİ
Güvenlik Kuvvetleri Emekli Subaylar Derneği dernek 27'nci kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında resim, seramik ve el işleri sergisi düzenliyor. Sergide, emekli subay ve aileleri ile yakınlarından onbir sanatçıya ait resim ve el sanatları çalışmalarından oluşan doksan eser yer alacaktır.
Yaşama yön veren en büyük olgu olarak gördüğümüz sanat, resim ve Kıbrıs Türk kültürü el sanatlarını; yaşam sevgisi, insan sevgisi ve öz sanat kültürümüz olarak hissettik. Bu duygu ve düşüncelerimizle, sanatçılarımızın kendine özgü gözlemlerini, derledikleri çalışmalarını ve yaptıkları eserlerini kuruluş yıldönümümüz olan 03 Ekim Salı günü saat 19:00'da İsmet Vehit Güney sergi salonunda (Lefkoşa) yapılacak açılış ile siz değerli halkımızın takdirine sunuyoruz. Sergi salonu 04-06 Ekim tarihlerinde tam gün de izlenebilecektir. Sergiye tüm halkımız ile sanat severler davetlidir.
Kuruluş yıldönümümüz münasebetiyle dernek kurucularımızı ve şehitlerimizi saygı ve rahmetle anarken gazilerimize ve görevdeki silah arkadaşlarımıza en derin minnet duygularımızı sunarız.


Doç.Dr. Behçet ÖZNACAR
Emekli Subaylar derneği
Basın yayın ve prot. Başkan

09 Kasım 2017
SAYI      : 35 / 2017                                                                      
KONU  : Basın Bildirisi.

10 KASIM BASIN BİLDİRİSİ
Türk halkının kalbinde Başkomutan,Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, Özgürlük ve Demokrasi anlayışının temsilcisi büyük lider, yüce insan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 79'ncu yılında, başta Türk Milleti ve insanlığın ona hala giderek artan bir sevgi ve saygı ile bağlı olmasını büyük bir gurur ve sevinçle idrak etmekteyiz.

Onun bıraktığı eserlerin, çağdaşlık yolunda yapılmış devrimlerin ve ilkelerinin mutlak savunucusu olacağız. Günümüzde yeniden gün yüzüne çıkmış irtica ve din istismarcılarına asla geçit verilmemesi, Laik Devlet düzeninin sonsuza dek yaşatılması hepimizin vaz geçilmez ilkelerimizden olacaktır.

Saygılar sunarız.
ESUD YÖNETİM KURULU

14 Kasım 2017
SAYI      : 36 / 2017                                                                      
KONU  : Basın Bildirisi.

15 KASIM BASIN METNİ
Kıbrıs Türk toplumunun acılar ve mücadelelerle dolu yakın tarihinden sonra, Kıbrıs adası üzerindeki varlığının tüm dünyaya ilan edildiği Cumhuriyetimizin 34'ncü kuruluş yıldönümünü gururla kutlarız.

Bu vesile ile tüm varlığımızla uluslararası hukuğa entegre bir devlet olarak sonsuza dek yaşamasına yönelik çabaların devam etmesi ve adadaki herkesin huzur, barış ve güven içerisinde yaşanabilir bir gelecek için olağan üstü gayret göstermesi dileği ile halkımıza mutlu ve huzurlu bayramlar dileriz.

GÜV. K. EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

09 Kasım 2018
SAYI       : 30 / 2018                                                                     
KONU  : Basın Bildirisi.


10 KASIM BASIN BİLDİRİSİ

Ulu Önder Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 80'nci yılındayız. Atatürk ve arkadaşları modern, domokratik ve laik bir cumhuriyet için hiç durmadan gece ve gündüz çalışarak bir çok inkılaplar gerçekleştirdiler. Kıbrıs Türk'ü olarak bizler, bu inkılapları yakından takip etmiş, benimsemiş ve kendimize ilke edinmişizdir.

Atatürk'ün, ülkenin geleceği ile ilgili halkına seslendiği "Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet  fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız" sözleri de gençlere ve ilme önem verilmesi gerektiğini ifade etmektedir.

Demokratik bir düzen, laik ve bilimsel bir eğitim, insan hak ve özgürlüklerine saygılı, savaş, şiddet, düşmanlık yerine barış ve huzurun hüküm süreceği daha güzel ve çağdaş bir yaşam için Atatürk'ün düşünce yapısı çerçevesinde gençlerle birlikte çok çalışmaya devam etmeliyiz. Bu bilinçle Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü Saygı ile anıyoruz.KIBRIS TÜRK EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ YÖNETİM KURULU
NOT: Bu yazının, başka bir dernek amblemi veya başka bir dernek adı altında servis edilmemesine özen gösterilmesini rica ederiz. Derneğimizle ilgili gerekli bilgiler sayfada mevcuttur.(WEB: www.esud.org.  Facebook: kktc esud topluluk )    

14 Kasım 2018
SAYI       : 31 / 2018                                                                     
KONU  : Basın Bildirisi.

15 KASIM BASIN BİLDİRİSİ
Kıbrıs Türk'ü olarak bir taraf olduğumuz 1960'da kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti'nden 1963 yılında dışlanmış ve bu tarihten itibaren başta güvenlik olmak üzere barış ve huzur içerisinde bir yaşam, öncelikli hedefimiz olmuştur. Bu maksatla, yıllar içerisinde  çeşitli oluşumlara gidilmiş, nihayetinde iki eşit halkın bir ortaklık kurmasının engellenmeyeceği hususu korunarak 15 Kasım 1983 tarihinde Cumhuriyet ilan edilmiştir.

KKTC ile gelecek kuşaklara çok daha güzel  yarınlar hedeflenmiştir. Yürütülen barışçı müzakerelerde de Kıbrıs Türk'ünün hedefi,  eşit  statüde iki tarafın oluşturacağı ekonomisi güçlü bir devletti. Ancak bu güne kadar gösterilen çaba ve gayretler devletin esas gücünü oluşturan ekonomiyi gerektiği yere ulaştıramamış, barışı getirecek müzakerelerde de sonuç alınamamıştır. Siyasal eşitlik, güvenlik ve iki kesimliliğin sulandırılmadan ortak bir çözüm ile adaya ve bulunduğumuz coğrafyaya tek ve güçlü bir devletle barışı getirmeye duyulan ihtiyacın zaruri olduğu çok açıktır.

Barış müzakereleri, 1968 yılında başlamış ve yarım yüzyıldır devam etmektedir. Müzakerelerin nihayete ulaşmasında en büyük görev Kıbrıs'ta yaşamını sürdüren toplumlara düşmektedir. Aplıç ve Derinya kapılarının açılması bu yönde atılan olumlu adımlardır. Ayrıca benzeri bir çok adımlar atılmasının ada barışı için ihtiyaç olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Demeokrasisi ve ekonomisinin çok iyi olduğu, insan hak ve özgürlüklerine saygılı, adalet ve eşitliği yerleştiren, sorunlarının üzerine kararlılıkla giden, çağdaş ve laik eğitim sistemi ile güçlü bir devlet, dün olduğu gibi bu gün de en büyük hedefimiz olmuştur. Bu vesile ile, Cumhuriyetimizin 35'nci kuruluş yıldönümünü kutlar, halkımıza  barış, huzur ve güven içerisinde daha güzel günler ve yarınlar dileriz.

KIBRIS TÜRK EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ YÖNETİM KURULU
NOT: Bu yazının, başka bir dernek amblemi veya başka bir dernek adı altında servis edilmemesine özen gösterilmesini rica ederiz.
Derneğimizle ilgili gerekli bilgiler sayfada mevcuttur.(WEB: www.esud.org.  Facebook: kktc esud topluluk )    

14 Kasım 2018
SAYI       : 32 / 2018                                                                     
KONU  : Basın Bildirisi.


Kıbrıs Türk Emekli Subaylar  Derneği ; Geçitkale Belediyesi ve Geçitkale Cumhuriyet Lisesi ile işbirliği çerçevesinde Köfünye (Geçitkale )15 Kasım 1967 Rum saldırıları sonucunda şehit edilen 24 şehidi anma gecesi düzenlemiştir.

Anma gecesi etkinliğinde; Cumhuriyet Lisesi öğrencileri tarafından oratoryo, koro, Anılarla yaşanan o günün anlatılması, Geçitkale 15 Kasım olayları görsel  sunumu, şehitler için hazırlanan klip gösterimi olacaktır.

Etkinlik 16 Kasım saat 19.00 da Geçitkale Belediyesi Gençlik Kültür ve Kongre Merkezinde yer alacaktır.


KIBRIS TÜRK EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

NOT: Bu yazının, başka bir dernek amblemi veya başka bir dernek adı altında servis edilmemesine özen gösterilmesini rica ederiz. Derneğimizle ilgili gerekli bilgiler sayfada mevcuttur.
(WEB: www.esud.org.  Facebook: kktc esud topluluk )    

18 Mayıs 2019
SAYI       : 08 / 2019                                                                                                                                                                          
KONU  : Basın Açıklaması.


19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Basın Açıklaması:

19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a çıkarak başlattığı büyük uyanış hareketi ile tarihin akışını değiştiren, mazlum milletlere örnek olan, özgür, modern, laik ve bağımsız bir ülke kuran büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK, bu özel günü; Cumhuriyeti yükseltecek ve sürdürecek gençlere armağan etmiştir.

Gençler, kendilerine tevdi edilen bu görevi enerjileri, yaşama sevinçleri, bilime dayalı eğitime olan inançları, sorgulayıcı düşünceleri, adil, şeffaf  ve katılımcılığı ilke edinerek bu güne kadar yerine getirdikleri gibi bundan sonra da taviz vermeden bu görevlerini ifa etmeye devam edeceklerine olan inancımız tamdır.

Bu vesile ile, milletimizin, 100'ncü yılına giren 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor bayramını kutlarız.
Saygılarımızla.KIBRIS TÜRK EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ YÖNETİM KURULU


NOT: Bu yazının, başka bir dernek amblemi veya başka bir dernek adı altında servis edilmemesine özen gösterilmesini rica ederiz. Derneğimizle ilgili gerekli bilgiler sayfada mevcuttur.
(WEB: www.esud.org.  Facebook: kktc esud topluluk )